Recenze 3D tiskárny Felix 3.0
3D tiskárny Felix jsou poměrně nové. Nizozemský výrobce Felixprinters tyto tiskárny vyrábí teprve od roku 2012. Avšak jejich vývoj jde velmi rychle dopředu a v současnosti jejich poslední model FELIX 3.0 dokáže jako jedna z mála 3D tiskáren vyrobit dvoubarevný (popř. dvou-materiálový) model.
Výběr 3D tiskárny pro testování:
Tiskárny Felix 3.0 se v současné době prodávají buď jako stavebnice, kterou si můžete sestavit sami anebo již kompletně sestavené, u kterých kromě sestavené a zkalibrované 3D tiskárny získáte také zaškolení obsluhy a instalaci 3D tiskárny přímo u Vás. Nechcete-li tedy ztrácet čas sestavováním tiskárny, čtením velmi dlouhého návodu a také učením se jak tiskárnu používat, potom určitě doporučuji zakoupit tiskárnu sestavenou, kdy budete moci okamžitě začít tisknout své modely. My jsme si ale pro testování vybrali tiskárnu ve formě stavebnice a to především proto, abychom důkladně prozkoumali nejen samotný 3D tisk, ale také průběh a složitost sestavování. Na vlastní kůži jsme si tedy vyzkoušeli 3D tiskárnu sestavit a následně vytisknout zpočátku několik jednobarevných modelů a po té také dvoubarevné a dvou-materiálové modely.
Sestavení 3D tiskárny:
Český návod na sestavení 3D tiskárny má celkem 44 stran. Mohlo by se tedy zdát, že sestavení tiskárny bude velmi složité. Opak je však pravdou. V návodu je poměrně hodně obrázků a fotografií, podle kterých jde 3D tiskárnu FELIX sestavit velmi jednoduše. Jen je potřeba si dát pozor, aby se některá část nenamontovala na nesprávné místo, což by hodně zpomalilo celou montáž. Muselo by se totiž hodně částí znovu rozmontovat a začít v podstatě od začátku. U některých stavebnic 3D tiskáren, bývá sestavení složité a zdlouhavé a navíc bývá často potřeba všechny kabely připájet nejen k jednotlivým částem tiskárny, ale také na základní desku, což jednak velmi zdržuje a navíc je nutné mít vybavení, které nemusí mít ani kutilové ve své dílně, natož obyčejný uživatel, který nechce týdny či měsíce strávit sestavováním tiskárny. Naštěstí toto není případ 3D tiskáren FELIX. Jednotlivých dílů je tu sice poměrně dost, ale vzhledem k tomu, že se všechny díly k sobě buď přišroubují anebo jednoduše zacvaknou, tak celý proces sestavování trvá poměrně krátkou dobu. Nám sestavení celé 3D tiskárny trvalo přibližně jen 12 hodin.
Kalibrace a uvedení do provozu:
Často se setkávám s názory, že je u 3D tiskáren složitá jejich kalibrace a proto hodně zákazníků vyhledává 3D tiskárny, které mají kalibraci automatickou. Pravda je však taková, že automatická kalibrace trvá často déle než manuální kalibrace u 3D tiskáren FELIX 3.0. Tady totiž trvá celá kalibrace přibližně 5 minut. Stačí jednoduše seřídit 3 šrouby, které drží vyhřívanou podložku tak, aby byla podložka v rovině a následně nastavit dalším šroubem výšku podložky tak, aby se hlava dotýkala podložky. Vše je tedy velice rychlé a jednoduché. Navíc celkovou kalibraci stačí obvykle provést pouze jednou a následně už se kontroluje jen výška podložky, což je otázka pár sekund. Pokud jde o 3D tiskárny s automatickou kalibrací, tak i u nich je potřeba předem manuálně podložku zkalibrovat a teprve poté můžete spustit automatickou kalibraci, která však obvykle trvá poměrně dlouho. Pro uvedení 3D tiskárny Felix do provozu je k dispozici druhý český návod, který má celkem 49 stran. Tady se mimo jiné naučíte kde a jak tiskárnu zkalibrovat, a také jaký software a jak nastavit pro samotný tisk. Vše bylo v návodu srozumitelně popsáno, takže připravit tiskárnu pro tisk, nebyl žádný problém.
Tisk 3D modelů:
Asi nejsložitějším krokem se pro nás stal samotný 3D tisk. Několik prvních výtisků nebylo příliš podařených. Za pár dnů jsme se však naučili, jak nejlépe nastavit výšku podložky, jak „přilepit“ model k podložce, aby se během tisku neodlepil a také jaké teploty nastavit pro tiskovou hlavu a pro vyhřívanou podložku. Každý tiskový materiál potřebuje jinou teplotu tiskové hlavy i podložky a to nejen u různých druhů materiálů, ale také u stejného materiálu od různých výrobců. Tato část učení tedy může díky spoustě materiálů od spousty výrobců trvat poměrně dlouho. Jakmile jsme se však naučili nastavit správné teploty, byl už pro nás 3D tisk na tiskárnách FELIX 3.0 hračkou. Pro naše děti jsme vytiskli nějaké hračky, pro sebe doplňky k mobilu a do auta, pro manželky krásné designové vázičky, do domácnosti pár doplňků a také jsme si vymodelovali a vytiskli nějaké díly k rozbitým produktům, které se doma občas polámou. Díky internetu má dnes každý možnost stáhnout si a zdarma pro vlastní potřebu tisíce a tisíce různých 3D modelů (www.thingiverse.com), takže chcete-li si vytisknout nějaký běžný produkt, potom ho určitě najdete na uvedeném webu a to obvykle hned v několika verzích.
Poslední testování:
Poslední fází testování byl tisk dvoubarevných a dvou-materiálových modelů. Několik dnů byly naše dvoubarevné modely poměrně ošklivé, především proto, že z hlavy, která zrovna netiskla, stále trochu vytékal plast, který následně zhoršoval kvalitu výsledného modelu. Nakonec stačilo nastavit, aby se vždy trochu zchladila hlava, která momentálně netiskne (cca o 40°C), a výsledky byly najednou velmi dobré. Nevýhodou však je, že se tím výrazně zpomalí tisk a výroba modelu potom trvá poměrně dlouho.
Závěr:
Na závěr bych řekl, že 3D tiskárny FELIX 3.0 opravdu velice překvapili velmi vysokou kvalitou 3D tisku, rychlostí a také hlučností, která je výrazně nižší, než u většiny ostatních 3D tiskáren. Díky tomu můžete tuto 3D tiskárnu umístit do domu či do kanceláře a tiskárna Vás nebude nijak výrazně rušit. Další výhodou této 3D tiskárny je poměrně velká tisková plocha a přitom poměrně nízká cena. Navíc zakoupíte-li si základní verzi tiskárny bez LCD displeje a pouze s jednou tiskovou hlavou, máte později možnost oba díly dokoupit a tiskárnu tak jednoduše vylepšit. Pokud jde o dvou-barevný tisk, tak vzhledem k výraznému zpomalení tisku při použití obou hlav, si myslím, že tisk oběma hlavami nebude prozatím příliš často využívaný. Ale jakmile budou na trhu nové a kvalitnější tiskové struny vhodné pro dvou-materiálový 3D tisk, potom se druhá hlava bude určitě hodit. Pokud bych se tedy v této chvíli rozhodoval, zda koupit jedno či dvou hlavovou 3D tiskárnu, potom musím říci, že bych rozhodně volil takovou tiskárnu, která bude mít alespoň v možnost rozšíření o hlavu druhou. V současné době chystají výrobci tiskových strun hodně nových materiálů, takže lze předpokládat, že dvou-materiálový tisk bude čím dál častější a čím dál využívanější.